- Single Row Radial Bearing, 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Dynamic Load Rating | 28600 lbf |
| icNumber | 7697305 |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Pre Lubricant | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 28.000 mm |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 150 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 85 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 22400 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Weight | 5.056 LB |
| EAN or UPC | 87796066885 |
| NSN Number | 3110-00-554-3354 |

