- Single Row Radial Bearing, 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. | 160 mm |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 25500 lbf |
| I.D. | 90 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7698874 |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Steel |
| Width | 30.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 32700 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Weight | 5.49 LB |
| EAN or UPC | 87796066939 |
| NSN Number | 3110-00-554-3180 |

