- Single Row Radial Bearing, 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Width | 30.000 mm |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 25500 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Pre Lubricant | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 32700 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7698874 |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| O.D. | 160 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 5.49 LB |
| EAN or UPC | 87796066939 |
| NSN Number | 3110-00-554-3180 |

