- Single Row Radial Bearing, 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.079 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 29000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 170 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Dynamic Load Rating | 37100 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 95 mm |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 32.000 mm |
| Pre Lubricant | None |
| icNumber | 7702565 |
| Weight | 6.701 LB |
| EAN or UPC | 87796066960 |
| NSN Number | 3110-00-155-6474 |

