- Single Row Radial Bearing, 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. | 170 mm |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 29000 lbf |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 37100 lbf |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7702565 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 95 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 32.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 6.701 LB |
| EAN or UPC | 87796066960 |
| NSN Number | 3110-00-155-6474 |

