- Single Row Radial Bearing, 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 33500 lbf |
| I.D. | 100 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7698877 |
| Width | 34.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 41700 lbf |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 180 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 8.159 LB |
| EAN or UPC | 87796066991 |
| NSN Number | 3110-00-155-6486 |

