- Single Row Radial Bearing, 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 180 mm |
| Width | 34.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 100 mm |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 33500 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Radial |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 41700 lbf |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7698877 |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 8.159 LB |
| EAN or UPC | 87796066991 |
| NSN Number | 3110-00-155-6486 |

