- Single Row Radial Bearing, 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 34.000 mm |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 100 mm |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 41700 lbf |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7696944 |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 28500 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 180 mm |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Weight | 8.091 LB |
| EAN or UPC | 87796067004 |
| NSN Number | 3110-00-155-6490 |

