- Single Row Radial Bearing, 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| I.D. | 105 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7698841 |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 43400 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 35200 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. | 190 mm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Width | 36.000 mm |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Single Shield |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 36 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 9.61 LB |
| EAN or UPC | 87796067035 |
| NSN Number | 3110-00-155-6812 |

