- Single Row Radial Bearing, 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 190 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Inner Ring Width | 36 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Enclosure | Single Shield |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7698841 |
| Cage Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 35200 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 105 mm |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 43400 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 36.000 mm |
| Weight | 9.61 LB |
| EAN or UPC | 87796067035 |
| NSN Number | 3110-00-155-6812 |

