- Single Row Radial Bearing, 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 49100 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 42500 lbf |
| Width | 38.000 mm |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 200 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7702569 |
| Seal Material | None |
| I.D. | 110 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Open |
| Weight | 10.53 LB |
| EAN or UPC | 87796067042 |
| NSN Number | 3110-00-066-4741 |

