- Single Row Radial Bearing, 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 42500 lbf |
| I.D. | 110 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7702569 |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Dynamic Load Rating | 49100 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Pre Lubricant | None |
| Width | 38.000 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 200 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 10.53 LB |
| EAN or UPC | 87796067042 |
| NSN Number | 3110-00-066-4741 |

