- Single Row Radial Bearing, 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 56900 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7702570 |
| I.D. | 130 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 230 mm |
| Precision | Standard |
| Width | 40.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.12 in |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 52600 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| Weight | 16.8 LB |
| EAN or UPC | 87796067080 |

