- Single Row Radial Bearing, 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 230 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 40.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 52600 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7702570 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.12 in |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 56900 lbf |
| I.D. | 130 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 16.8 LB |
| EAN or UPC | 87796067080 |

