- Single Row Radial Bearing, 0.125" ID x 0.375" OD x 0.156" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Static Load Rating [Max] | 48.00 lbf |
| Dynamic Load Rating | 160.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Open Width | 5/32 in |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 1/8 in |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7696400 |
| Pre Lubricant | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Cage Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Closed Width | 5/32 in |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 3/8 in |
| Width | 5/32 in |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044401 |
| NSN Number | 3110-00-618-9494 |

