- Single Row Radial Bearing, 0.125" ID x 0.375" OD x 0.156" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Open Width | 5/32 in |
| icNumber | 7696400 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| I.D. | 1/8 in |
| O.D. | 3/8 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 5/32 in |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Pre Lubricant | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Closed Width | 5/32 in |
| Dynamic Load Rating | 160.00 lbf |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 48.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044401 |
| NSN Number | 3110-00-618-9494 |

