- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.156" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Width | 5/32 in |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| O.D. | 1/2 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7696399 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| Closed Width | 0.196 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| I.D. | 3/16 in |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Open Width | 5/32 in |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044432 |
| NSN Number | 3110-00-289-8084 |

