- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.156" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| icNumber | 7696399 |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| O.D. | 1/2 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Closed Width | 0.196 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 5/32 in |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Open Width | 5/32 in |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 3/16 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Pre Lubricant | None |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044432 |
| NSN Number | 3110-00-289-8084 |

