- Single Row Radial Bearing, 0.125" ID x 0.375" OD x 0.156" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 48.00 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Polyurea Base |
| I.D. | 1/8 in |
| Dynamic Load Rating | 160.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Double Shielded |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Steel |
| Closed Width | 5/32 in |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. | 3/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Width | 5/32 in |
| icNumber | 7696488 |
| Seal Material | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Open Width | 5/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Weight | 0.01 LB |
| EAN or UPC | 87796044418 |
| NSN Number | 3110-00-155-9589, 3110-00-277-0019 |

