- Single Row Radial Bearing, 0.125" ID x 0.375" OD x 0.156" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Width | 5/32 in |
| I.D. | 1/8 in |
| Open Width | 5/32 in |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| O.D. | 3/8 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 48.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Closed Width | 5/32 in |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 160.00 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Polyurea Base |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| icNumber | 7696488 |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.01 LB |
| EAN or UPC | 87796044418 |
| NSN Number | 3110-00-155-9589, 3110-00-277-0019 |

