- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 1/2 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7696102 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Double Shielded |
| I.D. | 3/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Open Width | 5/32 in |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Steel |
| Closed Width | 0.196 in |
| Width | 0.196 in |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044463 |
| NSN Number | 3110-00-208-0055, 3110-00-227-3038, 3110-00-728-0963 |

