- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Closed Width | 0.196 in |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 3/16 in |
| Enclosure | Double Shielded |
| O.D. | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Seal Material | Metal |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Width | 0.196 in |
| icNumber | 7696102 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Open Width | 5/32 in |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044463 |
| NSN Number | 3110-00-208-0055, 3110-00-227-3038, 3110-00-728-0963 |

