- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.196" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 1/2 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7696113 |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Closed Width | 0.196 in |
| I.D. | 3/16 in |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | Buna-N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 0.196 in |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Double Sealed |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| Open Width | 5/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044470 |
| NSN Number | 3110-00-580-4046 |

