- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.196" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Closed Width | 0.196 in |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 3/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7696113 |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Open Width | 5/32 in |
| Ball Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 0.196 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044470 |
| NSN Number | 3110-00-580-4046 |

