- Single Row Angular Contact Bearing, 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 2120 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. | 52 mm |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 3750 lbf |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 25 mm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695884 |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.29 LB |
| EAN or UPC | 87796198937 |
| NSN Number | 3110-00-156-8006 |

