- Single Row Angular Contact Bearing, 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- Chemical
- Utilities
- General industrial
- Agricultural
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7695858 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 21200 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 27000 lbf |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Weight | 5.806 LB |
| EAN or UPC | 87796068421 |

