- Single Row Angular Contact Bearing, 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 110 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 32500 lbf |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 39000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Capacity | Standard Capacity |
| Internal Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695923 |
| O.D. | 200 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 11.38 LB |
| EAN or UPC | 87796074309 |

