- Single Row Angular Contact Bearing, 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
| Static Load Rating [Max] | 43000 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 51000 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 105 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7695924 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Fillet Radius | 0.098 in |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| O.D. | 225 mm |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 49 mm |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 20.47 LB |
| EAN or UPC | 87796074330 |

