- Single Row Angular Contact Bearing, 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 43000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 0.098 in |
| I.D. | 105 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 225 mm |
| icNumber | 7695924 |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 49 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 51000 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Weight | 20.47 LB |
| EAN or UPC | 87796074330 |

