- Single Row Angular Contact Bearing, 25 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 20° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 25 mm |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7696686 |
| O.D. | 80 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Dynamic Load Rating | 12000 lbf |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 20° |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 87796046955 |

