- Single Row Angular Contact Bearing, 25 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 20° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 20° |
| Dynamic Load Rating | 12000 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7696686 |
| Bore Type | Round Bore |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 80 mm |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 25 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 87796046955 |

