- Single Row Angular Contact Bearing, 35 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 20° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7697423 |
| I.D. | 35 mm |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 20° |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 100 mm |
| Static Load Rating [Max] | 9650 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 18000 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 2.897 LB |
| EAN or UPC | 87796046993 |

