- Single Row Angular Contact Bearing, 35 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 20° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 9650 lbf |
| icNumber | 7697423 |
| Seal Material | None |
| O.D. | 100 mm |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 20° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 18000 lbf |
| Weight | 2.897 LB |
| EAN or UPC | 87796046993 |

