- Single Row Angular Contact Bearing, 65 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 35° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 20400 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 160 mm |
| Contact Angle | 35° |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695861 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 32000 lbf |
| Inner Ring Width | 37 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Weight | 8.73 LB |
| EAN or UPC | 87796068971 |

