- Single Row Angular Contact Bearing, 65 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 35° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| icNumber | 7695861 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 35° |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 37 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 32000 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 20400 lbf |
| O.D. | 160 mm |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 65 mm |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Weight | 8.73 LB |
| EAN or UPC | 87796068971 |

