- Single Row Radial Bearing (Stainless), 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Stainless Steel |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| O.D. | 0.75 in |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Pre Lubricant | None |
| I.D. | 1/4 in |
| Width | 0.196 in |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| icNumber | 7703277 |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796074019 |
| NSN Number | 3110-00-277-0843 |

