- Single Row Radial Bearing (Stainless), 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Width | 0.196 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Stainless Steel |
| icNumber | 7703277 |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| I.D. | 1/4 in |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| O.D. | 0.75 in |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Pre Lubricant | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796074019 |
| NSN Number | 3110-00-277-0843 |

