- Single Row Radial Bearing (Stainless), 0.375" ID x 0.875" OD x 0.21875" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 7/32 in |
| Pre Lubricant | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 0.2188 in |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 0.875 in |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 312 lbf |
| icNumber | 7703304 |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| Outer Ring Width | 7/32 in |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| I.D. | 3/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Stainless Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044197 |
| NSN Number | 3110-00-227-2544 |

