- Single Row Radial Bearing (Stainless), 0.375" ID x 0.875" OD x 0.21875" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 0.2188 in |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7703304 |
| Material | Stainless Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 3/8 in |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 0.875 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Width | 7/32 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 7/32 in |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 312 lbf |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Pre Lubricant | None |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044197 |
| NSN Number | 3110-00-227-2544 |

