- Single Row Radial Bearing (Stainless), 0.375" ID x 0.875" OD x 0.28125" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| I.D. | 3/8 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7700552 |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 0.875 in |
| Material | Stainless Steel |
| Cage Type | Metal |
| Width | 9/32 in |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 312 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Origin | Single Row Radial |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 87796074064 |
| NSN Number | 3110-00-141-9783, 3110-00-249-0636 |

