- Single Row Radial Bearing (Stainless), 0.375" ID x 0.875" OD x 0.28125" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Stainless Steel |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7700552 |
| Width | 9/32 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 0.875 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 3/8 in |
| Seal Material | Metal |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 312 lbf |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Enclosure | Double Shielded |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 87796074064 |
| NSN Number | 3110-00-141-9783, 3110-00-249-0636 |

