- 1.6875" Shaft, 3" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Base Height | 1 in |
| Length Through Bore | 11 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing | 8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Width | 4 1/2 in |
| Bearing Insert | 1111KR |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Bolt Hole Width | 5/8 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Length | 10 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | DRNR Series |
| Overall Width | 11 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Width | 5 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Weight | 25.75 LB |
| EAN or UPC | 87796059870 |

