- 1.6875" Shaft, 3" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 11 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Length | 10 in |
| Bearing Insert | 1111KR |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 11 in |
| Housing Width | 4 1/2 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Height | 1 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Width | 5 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 in |
| Series | DRNR Series |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Bolt Hole Width | 5/8 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 25.75 LB |
| EAN or UPC | 87796059870 |

