- 1.9375" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Height | 5 5/16 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Base Height | 1 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Length | 12 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Insert Type | Steel Insert |
| Overall Width | 13 7/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 9 1/2 in |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Series | DRNR Series |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Length Through Bore | 13.875 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | 1115KR |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Holes | 2 |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 4 7/8 in |
| Base Width | 7 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Collar O.D. | 2 3/4 in |
| Weight | 37.034 LB |
| EAN or UPC | 87796060463 |

