- 1.9375" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 9 1/2 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | 1115KR |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 5 5/16 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Overall Width | 13 7/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Height | 1 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Length | 12 in |
| Length Through Bore | 13.875 in |
| Collar O.D. | 2 3/4 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Base Width | 7 in |
| End Type | Open End |
| Series | DRNR Series |
| Housing Width | 4 7/8 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Weight | 37.034 LB |
| EAN or UPC | 87796060463 |

