- 1.1875" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Insert Type | Steel Insert |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Series | DRNR Series |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 3 5/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 8 in |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Width | 1/2 in |
| Base Width | 4 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 7/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 4 5/32 in |
| Length Through Bore | 8 in |
| Base Length | 7 3/4 in |
| Collar O.D. | 1 47/64 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | 1103KR |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/4 in |
| Weight | 12.202 LB |
| EAN or UPC | 87796057869 |
| NSN Number | 3130-00-810-9296 |

