- 1.1875" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Base Height | 7/8 in |
| Bolt Hole Width | 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/4 in |
| Base Width | 4 1/4 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Overall Width | 8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 8 in |
| Collar O.D. | 1 47/64 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Base Length | 7 3/4 in |
| Bearing Insert | 1103KR |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Series | DRNR Series |
| Bolt Holes | 2 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 4 5/32 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Width | 3 5/16 in |
| Weight | 12.202 LB |
| EAN or UPC | 87796057869 |
| NSN Number | 3130-00-810-9296 |

