- 1.4375" Shaft, 3" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Housing Width | 3 3/4 in |
| Housing Height | 4 7/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Insert | 1107KR |
| Base Width | 5 1/2 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 10.875 in |
| Overall Width | 10 7/8 in |
| Base Length | 10 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 1 in |
| Series | DRNR Series |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Width | 5/8 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Weight | 20.438 LB |
| EAN or UPC | 87796059023 |

