- 1.4375" Shaft, 3" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 8 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Base Length | 10 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 10 7/8 in |
| Bolt Hole Width | 5/8 in |
| Bearing Insert | 1107KR |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 3 3/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Base Width | 5 1/2 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Length Through Bore | 10.875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Base Height | 1 in |
| Series | DRNR Series |
| Housing Height | 4 7/8 in |
| Weight | 20.438 LB |
| EAN or UPC | 87796059023 |

