- 0.9375" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| Base Width | 4 1/4 in |
| Base Length | 7 3/4 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 7 7/8 in |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| Bolt Size | 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Series | DRNR Series |
| Housing Width | 2 13/16 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Length Through Bore | 7.875 in |
| Bearing Insert | 1015KR |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/4 in |
| Housing Height | 3 29/32 in |
| Bolt Hole Width | 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 11.01 LB |
| EAN or UPC | 87796057012 |

